TCDD Yarişması

UIC’nin (Uluslararası Demiryolları Birliği) platformlarından biri olan “Talent and Expertise Development Platform-TEDP” (Yetenek ve Uzmanlık Geliştirme Platformu) tarafından başlatılan TrainRail projesinin faaliyetlerinin bir parçası olarak; eğitim organizasyonları ve endüstriyel ortaklardan oluşan bir işbirliği ağı geliştirmek ve ayrıca demiryolu şirketlerine daha fazla genç yetenek çekmek amacıyla, Rusya’da gerçekleşecek WCRT 2022 (Dünya Demiryolu Eğitim Kongresi) ile birlikte uluslararası bir hackathon düzenlenmesine karar verilmiştir. UIC’nin 6 bölgesinde (Avrupa, Asya-Pasifik, Afrika, Rusya, Latin Amerika, Orta Doğu)  gerçekleşecek bölgesel hackathonlarda birinci olan ekipler Rusya’da gerçekleşecek uluslararası hackathona katılacaklardır.

Orta Doğu bölgesel hackathonu, TCDD Eğitim Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini gösteren UIC Orta Doğu Eğitim Merkezi olan MERTCe tarafından düzenlenecektir.

Hackathonun konusu “Demiryolları salgınlara karşı nasıl dirençli olabilir?” olarak belirlenmiştir.

Hackathon, bir grup etkinliği temelli yarışma olduğu için ekip çalışması gerekir. Bu nedenle bireysel değil, yarışmaya ekip olarak katılmak şarttır. Bir grup tasarımcı, mühendis, programcı, öğrenci ve benzeri kişilerin bir araya gelerek yeni fikirler geliştirmesi, endüstrinin sorunlarına yenilikçi çözümler sunması veya ürün prototipleri üretmesi beklenmektedir.

Hackathona demiryolu kuruluşları çalışanları, eğitmenler, öğrenciler ve eğitim-öğretim kuruluşlarından 4-6 kişilik ekipler başvurabilirler. Hackathona katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

              Bölgesel Yarışma Takvimi

  • 21 Aralık 2021 – 31 Ocak 2022 tarihleri arasında başvuruların alınması,
  • Şubat 2022 hackathon yarışması, jüri değerlendirmesi ve yarışma sonuçlarının ilan edilmesi

            Bölgesel Yarışma

Hackathon Ankara'da yüz yüze veya online olarak düzenlenecektir. 

            Bölgesel Ödül

Hackathonda birinci seçilen proje, uluslararası hackathon yarışmasına katılmaya hak kazanacaktır. Ekibin 18-22 Mayıs 2022 tarihlerinde Moskova'da gerçekleştirilecek uluslararası etkinliğe katılımlarına ilişkin tüm masraflar (seyahat, konaklama, günlük harcırah) karşılanacaktır.

Ayrıca bölgesel yarışmada ilk 3 dereceyi alan projeler ekip olarak Doğu Ekspresi ile Kars Turu (Seyahat ve konaklama) ödülü kazanacaktır.

Ayrıntılı Orta Doğu Bölgesel Hackathon Kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Başvurunuz geçerli olması için kayıt formunun 31 Ocak 2022 tarihine kadar göndermeniz gerekmektedir.

İletişim:

            Web sitesi: https://railtalent.org/train-rail-hackathon-2022 /

Amasya Üniversitesi

Teknoloji Transfer Ofisi Müdürlüğü